Acasă » Stiri » Cetățenii își pot plăti în curând taxele și impozitele ONLINE

Cetățenii își pot plăti în curând taxele și impozitele ONLINE

Un proiect digital urmează a fi implementat de către conducerea Primăriei Moțca pentru cetățeni. Este vorba despre digitalizarea plăților privind taxele și impozitele locale dar și alte contribuții către bugetul local sau de stat. Primarul Constantin Serioja Hobincă a explicat că din iulie dorește să implementeze un sistem electronic de plată în acest sens. Este vorba despre INFOPAY, platformă ce permite consultarea datoriilor către bugetul local și achitarea acestora precum și plata amenzilor contravenționale, prin acceptarea la plata online a cardurilor bancare VISA, VISA Electron, MasterCard și Maestro emise de orice bancă din orice țară.

„Îmi doresc să implementez acest proiect pentru a veni în sprijinul cetățenilor din localitate care nu se află în țară sau care doresc să își plătească taxele, impozitele sau alte dări către Buget printr-un sistem informatic. Monitorizăm tot timpul sistemele care vin în sprijinul cetățenilor și încercăm să ne actualizăm și noi. Astfel, voi iniția un proiect de hotărâre în Consiliul Local Moțca pentru implementarea unui sistem online de plată. În urma unei analize făcute, am găsit o firmă, INFOPAY, care ne oferă un soft de plată mai ieftin față de alte firme cum ar fi Ghișeul.ro. Vom avea cheltuieli înjumătățite. M-am interesat și la alte județe, localități, care folosesc acest sistem și sunt mulțumiți de proceduri și de sistem. Prin acest proiect cetățenii noștri vor putea plăti online, de la distanță sau chiar din localitate, taxele, impozitele, amenzile sau alte datorii către buget fără a se mai deplasa la sediul administrativ. Suma necesară pentru implementarea acestui sistem este de 15.000 lei, în contextul în care la alte firme cum ar fi Ghișeul.ro costurile sunt de 30.000 lei. Vreau ca de la 1 iulie cetățenii să aibă această posibilitate modernă de plată și la Moțca”, a declarat primarul comunei Moțca, Constantin Serioja Hobincă.