Acasă » Stiri » Comuna Moțca primește circa 2.200 000 lei pe două proiecte publice. Astăzi primarul a semnat contractele

Noul an începe cu vești bune pentru comuna Moțca. În cursul zilei de astăzi, primarul PSD Constantin Serioja Hobincă s-a deplasat la București cu scopul de a semna finanțarea a două proiecte pentru localitate. Este vorba despre două proiecte pe Componenta 10 a Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

Potrivit celor spuse de edilul șef al comunei, primul proiect „Amenajare piste pentru biciclete pe strada Moldovei din comuna Moțca”, proiect ce vizează asigurarea infrastructurii pentru transport verde, are o valoare de 1.487.935,30 lei. Cel de-al doilea proiect accesat tot prin Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA) face referire la „Extinderea sistemului de supraveghere video în comuna Moțca”. Și acest proiect a obținut o sumă importantă de bani, valoarea totală fiind de 702.961, 56 lei.