Acasă » Stiri » Asfalt la MOȚCA în sumă de peste 12 000 000 lei. Primarul a semnat contractul de finanțare

Comuna Moțca începe anul 2023 în forță. Autoritățile locale, mai precis primarul Constantin Serioja Hobincă a semnat contractul de finanțare prin Programul Național de Investiții Anghel Saligny prin care vor fi asfaltați peste 5 km de drumuri în satele Moțca și Boureni. Vestea este una nu doar binevenită, ci și mult așteptată. Oamenii au tot sperat că vor beneficia de condiții decente de trai iar acum visul lor este realitate.„Comuna Moțca obține un nou contract important pentru cetățeni. Din ciclul VESTE BUNĂ VĂ ADUC: Am semnat contractul pe Anghel Saligny pentru asfalt în valoare de 12.148.679,91 lei … perioada de execuție până la 31.12.2028 cel târziu pentru suprafața de 5688m de drumuri sătești în satele Moțca si Boureni. Condiția de bază ar fi ca să finalizăm rețeaua de canalizare în zona respectivă și apoi să asfaltăm. Mulțumesc mult pentru ajutor domnilor:– Marcel Alexandru STOICA secretar de stat în MDLPA,– Marcel CIOLACU președintele PSD– Maricel POPA senator și președintele Organizației PSD Iași. DOAMNE-AJUTĂ! Amin+”, a transmis primarul Constantin Serioja Hobincă.Asfaltarea drumurilor nu este singurul proiect al actualei conduceri a Primăriei aflat în desfășurare. Prin toate căile posibile se atrag fonduri pentru dezvoltarea comunei. Spre exemplu, urmează a fi modernizate cu echipament IT de ultimă generație Serviciile publice din primărie. Banii provin din Grupul de Acțiune Locală, avându-l ca președinte pe primar.Totodată, prin PNRR se finanțează amenajarea unei piste pentru biciclete, proiect în valoare de aproape 1.500.000 lei, se extinde sistemul de supraveghere video pentru reducerea infracționalității, aici fiind primită o finanțare de peste 700.000 lei, se consolidează Școală Generală Moțca – proiect în valoare totală de 2.747.759,58 cu tot cu tva, etc.