Acasă » Informari » De la 1 aprilie gunoiul menajer se va ridica in fiecare zi de marti de catre Girexim Universal SA

Începând cu data de 01 aprilie în comuna Moțca va opera o nouă firmă la serviciul de salubritate. Este vorba de SC Girexim Universal SA, societate care a câștigat licitația pentru colectarea și transportul deșeurilor din județ. Costurile vor crește din cauza transportului către groapa de gunoi de la Iași, o distanță cu mult mai mare față de actualul depozit de la Neamț.

Primarul Constantin Serioja Hobincă face un apel către cetățeni. Rugămintea acestuia este de a se face o colectare selectivă pentru facturi mai mici la salubritate prin separarea hârtiei, a plasticului și a sticlei.

„Cetățenii noștri trebuie să fie conștienți de faptul că va fi necesar să facem o selectare a gunoiului menajer. În acest mod vom avea facturi mai mici la salubritate. Trebuie să dăm dovadă de bună educație. De asemenea vreau să aduc la cunoștința localnicilor că începând cu data de 6 aprilie noul operator va ridica gunoiul menajer în fiecare zi de marți”, a spus primarul comunei Moțca.

sursa: JurnalulRegional.ro